2017. augusztus 3., csütörtök

Az elit szűk köre



Tegnap megírta az újság, hogy a Jobbik megvonná a választójogot azoktól az állampolgároktól, akik nem végezték el a nyolc általános. Ezt pedig állítólag azzal indokolják, hogy így elejét lehetne venni a szavazatvásárlásnak, merthogy ez a bizonyos réteg hajlamos arra, hogy eladja a szavazatát.
Tekintsünk most itt el attól a ténytől, hogy ezzel a lakosság egy részét azonnal másodosztályú állampolgárrá minősítenénk le! Azt is el kell ismernünk, sokkal könnyebb megvonni tőlük a választójogot, mint elérni, hogy ők is elvégezzék az iskolát. De gondoljuk végig az egészet! Mért állnánk meg félúton?
Megvonhatnánk például a választójogot az alkoholistáktól, a kábítószeresektől, sőt a dohányosoktól is. Hiszen ők aztán tényleg mindenre hajlandók egy kis mámor érdekében. Már is kiesett néhány millió ember, aki csak  útban van a politikusoknak. Aztán jöhetnének a szerelmesek. Ugyan ki várhatná el tőlük, hogy tárgyilagosan végiggondolják, kire teszik a voksot?
És akkor még nem beszéltünk az öregekről. Vajon hány éves kortól válik valaki annyira szenilissé, hogy nem lehet megbízni az értékítéletében? És ha így folytatjuk, lassan ki is alakul az elitnek az a szűk köre, amelyik családias légkörben tud dönteni a nemzet ügyeiben.
Egyébként a szavazatvásárlás jogi értelemben a korrupció egyik formája, amely csak abban különbözik a hagyományos korrupciótól, hogy ellentétes az iránya, itt a politikus fizet az állampolgárnak. A rendszerváltás óta számos korrupciós ügy került napvilágra, bár nyilván ez csak a jéghegy csúcsa. Felhívnám a figyelmet arra, hogy a tettesek 99 százaléka elvégezte a nyolcadik osztályt, sőt megvolt az érettségije is.


Nincsenek megjegyzések: