Anyai nagyapám, Tonhaizer Ferenc, aki a cseh, majd a magyar érában is, előbb szülővárosában, Körmöcbányán, majd Munkácson, aktívan részt vett a politikai életben, a harmincas évek végén és a negyvenes évek elején pedig Munkács város alpolgármestere volt, élete alkonyán papírra vetette visszaemlékezéseit. Íme, egy részlet a máig kéziratban lévő dokumentumból.
Munkács, 1964. III. 15.
Sokan magyar nemzeti dalokat énekeltek, mások beleharsogták szemtől szembe a csehek arcába: „Magyarok vagyunk, ez a föld magyar föld, a mi zászlónk piros-fehér-zöld.
A rendőrségen bejelentettem, hogy kinyitom a lepecsételt pártirodákat és délutánra a városháza nagytermébe összehívom a Magyar Nemzeti Tanácsot. Bejelentésemet tudomásul vették, de arra kértek, teremtsek rendet az utcán, mert a tömeg a rendőrségre már nem hallgat. Közölték velem, hogy ők már a katonaság segítségét kérték. Közbelépésemet két feltételhez kötöttem. Az egyik az volt, hogy mindenki zavartalanul viselhesse a magyar jelvényeket, a másik pedig az, hogy magyar nemzetőrséget állíthassunk.
Feltételeim teljesítése után lementem az utcára, odaálltam az időközben odaérkezett, tankkal és szuronyos fegyverekkel ellátott katonaság élére és folytonos kiáltásaim közepette, lassan menetelve kiürítettük az utcát. Így akadályoztam meg az aznapi vérengzéseket.
Ennek megtörténte után a Magyar Nemzeti Tanács összehívása ügyében intézkedtem. Közben R. Vozáry Aladárné két ügyvéd kíséretében Ungvárra ment, hazahozták a börtönben sínylődő férjét.
Délután a városháza nagytermében egybegyűlt a Magyar Nemzeti Tanács. Nyitott ajtók mellett kellett tárgyalnunk, mert a folyosón a kivezényelt rendőrség kapott helyet. Lélekemelő pillanat volt, amikor az értekezletet rendőrszuronyok árnyékában az Egek Urához fohászkodó imánkkal, a Himnusszal kezdtük. Örömtől csillogó szemekkel néztük, amikor a húsz esztendőn keresztül annyira üldözött „Isten álld meg a magyart” éneklése közben a cseh rendőrök szép csendben és mélabúsan tisztelegtek.
A Magyar Nemzeti Tanács elnöke R. Vozáry Aladár lett, én pedig a helyettese lettem. Dr. Simon Menyhértet a sajtóhírszolgálattal bíztuk meg. A város és a magyarság összes időszerű problémáját felölelő értekezlet a Szózat fenséges hangjaival ért véget. Itt említem meg, hogy a Magyar Nemzeti Tanács elnökségi tagjaiból, a Mindenható Jóisten kegyelméből, már csak én vagyok az élők sorában.
November 4-én délelőtt 9 órakor a városháza tornyára ünnepélyes keretek között kitűztük a magyar zászlót. A Katolikus Körben megtartottuk a 300 tagból álló magyar nemzetőrség alakuló gyűlését és felhívással fordultunk a magyarsághoz, hogy a közrend, az élet- és vagyonbiztonság érdekében fegyelmezetten viselkedjék. Tudtára adtuk a polgárságnak, hogy november 10-ig, vagyis a magyar honvédek bevonulásáig megalakult nemzetőrségünk a cseh katonasággal és rendőrséggel látja el a közbiztonsági szolgálatot.
November 5-én városházi irodámban felkeresett dr. Korláth Endre képviselő és a m. kir. belügyminiszter megbízásából megkérdezte, hogy mik a további terveim. Mire én kijelentettem, hogy politikai működésemet egyelőre beszüntetem és a munkácsi OTI igazgatója leszek.
A városháza folyosói nap-nap után zsúfolásig megteltek. Legtöbben azért jöttek oda, mert legalább csendes szemlélői akartak lenni a történelmi napok eseményeinek. Mások azért, mert megbíztuk őket különféle hivatalok, intézmények és iskolák ellenőrzésével. Egyesek különféle panaszokkal fordultak hozzánk, mert a csehek kellemetlenkedtek nekik. Végül voltak csehek is, akik azt kérték, hogy itt maradhassanak.
Az ide kivezényelt katonai parancsnok minden nap többször is figyelmeztetett, hogy a legkisebb incidens esetén rommá löveti a várost. Elő is fordultak éjszakánként kisebb verekedések, de hála józan gondolkodású nemzetőreinknek, akik talpraesett közbelépésükkel mindig lecsitították a heveskedőket, nagyobb baj nem lett.
Ilyen mozgalmas napok után végre ránkvirradt a várva várt november 10-edike. Reggel még egy utolsó felhívással fordultunk a polgársághoz, melyben a délutáni bevonulási ünnepség műsorát közöltük. Délre már az egész város zászlódíszbe öltözött. A városháza előtt felállítottunk egy nagy tribünt. Ennek felállítása közben a Fő ucca és a Munkácsy Mihály ucca sarka felől egy fegyverlövés hallatszott. A már említett városparancsnok elkiáltotta magát: „Most rommá lövetem a várost!” Magammal hívtam és a lövés irányába mentünk, de nem találkoztunk senkivel. Még ma is rejtély, hogy ki volt az, aki a cseheket az utolsó órákban így megijesztette.
Délután a cseh rendőrök a Fő ucca és a Kossuth ucca sarkán sorakoztak, parancsnokuk pedig a városháza előtt tartózkodott. Pont két órakor észrevettük a Zrínyi ucca felől közeledő m. kir. államrendőrséget. Erre a cseh rendőrtiszt egy néma kézszorítással búcsúzott. Mire megfordultunk, már ott állt a m. kir. rendőrkapitány, aki rövid üdvözléseink után szakaszával átvette a közbiztonsági szolgálatot.
Csakhamar megérkeztek a m. kir. honvédek Nemes ezredessel az élen. Az egybegyűlt óriási tömeg tapsvihara, éljenzése és a harangok zúgása közepette a nép megrohanta a katonákat és ölelő csókokkal üdvözölték őket. A turul-sapkás ifjúság „Mindent vissza!”, „Lengyel-magyar határt!” és hasonló jelszavakat kiáltozott. Az idősebbek pedig a szó szoros értelmében sírtak, örömkönnyeket hullattak.
A magyar imádság eléneklése után a római katolikus, a református és a görög katolikus főpapok elmondták üdvözlő beszédeiket. Azután R. Vozáry Aladár és én üdvözöltük a m. kir. honvédséget. Én, többek között, rámutattam arra, hogy a csehek előszeretettel hangoztatták: „Mindeneteket elvesszük, csak a szemeteket hagyjuk meg, hogy sírni tudjatok.” Most, ezekben az ünnepélyes pillanatokban nekünk a legfontosabbak ezek a szemek, hogy ezekkel Titeket láthassunk. Titeket, rég várt, szeretett honvédek. A megpróbáltatások húsz esztendeje alatt gyakran könnyeztünk. Ezek a szabadság hiánya okozta fájdalom könnyei voltak. A bécsi döntés óta minduntalan adódik olyan esemény, mely könnyeket csal ki meghagyott szemeinkből, de ezek az újraéledés, a szabadság, a szavakkal ki nem fejezhető boldogság örömkönnyei.
Beszédem elhangzása után dr. Fried Sándor hagyományos szokás szerint átnyújtotta Nemes ezredesnek a város kulcsait. Az ünnepély a Szózat eléneklésével ért véget. A szűnni nem akaró tapsvihar, éljenzés, valamint különféle lelkesítő jelszavak kiáltozása még sokáig tartott és már esteledett, amikor a tömeg szétoszlott. Az ünnepséget a budapesti rádió is közvetítette és este hangszalagról megismételte.
Hazaérkezésem után első teendőm volt hálószobánk ablakait kiszabadítani, a biztosító deszkákat eltüntetni. A deszkák feleslegessé váltak, mert elérkezett a várva várt este, amikor már teljes nyugalommal hajthattam le a fejem.
Másnap, november 11-én Nemes ezredes, városparancsnok R. Vozáry Aladárt kinevezte ideiglenes polgármesternek, engem pedig alpolgármesternek.
A képen: Nagyszüleim a magyar csapatok fogadására mennek.
Fotó: Magánarchívum
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése