2021. január 3., vasárnap

Légi harcok Ungvár és Igló környékén a szlovák és magyar légi haderő egységei között

(Megjelent: Brassói Lapok, 1939.03.29.)


 


Hivatalos közlemény szerint a magyar csapatok továbbra is birtokukban tartják a március 23-án hajnalban a Kárpátalja és Szlovákia határán elfoglalt pontokat anélkül, hogy támadnák őket. Az egész arcvonalon nyugalom uralkodik.


A Magyar Távirati Iroda a következő közleményt adta ki:
Szlovák katonai repülőgépek március 23-án és 24-én légi támadásokat intéztek Ugar, Utcás, Révhely, Nagyberezna, Tiba, Szobránc, Alsóhalas és Pálócz községek, majd pedig Ungvár városa ellen. A támadás által okozott károk megállapítása folyamatban van.
A szlovák légi haderő a támadások alkalmával a következő veszteségeket szenvedte: A Nagyberezna elleni támadásban részt vett repülőgépek egyikét gépfegyverrel lelőtték. A repülőgép kigyúlt és két személyből álló legénysége halálra égett. A március 24-én Szobránc ellen intézett támadásban részt vett három repülőgép közül egyiket a magyar vadászgépek lelőtték, egy másikat pedig Ungvár mellett leszállásra kényszerítették. A gép vezetője, egy cseh alezredes, fogságba esett. A március 24-én Ungvár ellen támadt repülőgépek közül a magyar gépfegyverek egyet leszállásra kényszerítettek s vezetőjét, egy altisztet foglyul ejtették. Március 24-én a kora délutáni órákban hét szlovák vadászrepülőgép bombázta Pálócz községet és több házat felgyújtott. A támadó repülőgépeket egy kilenc magyar vadászgépből álló raj mind megsemmisítette. A sorozatos légi határsértések miatt megtorlásképpen a magyar légi haderő bombázta az iglói repülőteret és ott három nagy szlovák bombavető repülőgépet és tizennégy más katonai repülőgépet a hangárokkal együtt tönkre lőtt. Március 25-étől kezdve a szlovák légi haderő már nem fejtett ki tevékenységet. A magyar légi haderő semmi veszteségét nem szenvedett.

 
A LÉGITÁMADÁS OKOZTA KÁROK
Újabb hivatalos magyar közlemény szerint a március 23-án és 24-én a magyar területek ellen elkövetett szlovák légi támadások a következő károkat okozták: Nagybereznán március 23-án este 6 órakor négy sebesült és két elpusztított ló: Szobráncon március 24-én reggel 8 órakor tizenhét halott, negyvennégy sebesült, négy gépkocsi és három traktor tönkretéve és nyolc ház felgyújtva; Ungváron 24-én délben egy sebesült, három megrongált gépkocsi és három elpusztított ló; Rozsnyón 24-én délután 4 órakor egy sebesült és más károk; Pálóczon 24-én délután 5 órakor három sebesült, két elpusztított ló, két megrongált gépkocsi és hat felgyújtott ház.


A MAGYAR MlNlSZTERELNÖK A HARCOK SZÍNHELYÉN

A Magyar Távirati Iroda másik közleménye szerint Teleki Pál miniszterelnök, Keresztes- Fischer belügyminiszterrel és Bródy volt kárpátaljai miniszterelnökkel együtt szombaton ás vasárnap szemlekörutat tett Kárpátalján és ennek során azokat a helységeket is megtekintette, amelyeket csütörtökön és pénteken a szlovákok részéről légitámadás ért.


AZ IGLÓI LÉGITÁMADÁS ÁLDOZATAI

Pozsonyi hivatalos szlovák közlemény szerint annak a légi támadásnak, amelyet a magyar repülőgépek szombaton megtorlásképpen Igló ellen intéztek 14 halálos áldozata volt: egy főhadnagy, egy káplár és öt katona, továbbá hét polgári személy, köztük 2 nő és 3 gyermek. A súlyosabb és könnyebb sebesültek száma 27. Pozsonyból számos katonai csapat ment a kárpátaljai határra. A városban magyarellenes tüntetések is voltak.


A MAGYAR HADMŰVELETEK FOGOLY-JELENTÉSE
Budapesti illetékes helyről eredő közlés szerint a magyar csapatok a legutóbbi katonai műveletek folyamán 360 szlovák és 211 cseh- morva katonát ejtettek foglyul.

 
MEGINDUL A KÖZVETLEN FORGALOM BUDAPEST ÉS LEMBERG KÖZÖTT
A Magyar Távirati Iroda jelentése szerint Munkács és a lengyel határ között a napokban megindul a vasúti forgalom, ami azt jelenti, hogy ennek folytán rövidesen ismét közvetlen vasúti összeköttetés lesz Budapest és Lemberg között. Ide kapcsolatos az a másik jelentés is, amely szerint Kelet-Galícia
valamennyi politikai pártja (a nemzeti demokraták egyesülése, az Unió, a radikálszocialisták, a szociáldemokraták, az ukrán fasiszták és a nők egyesülete) közös tiltakozó kiáltványt adott ki a Kárpátalja megszállása ellen azzal az Indokolással, hogy az jogtalan volt.


SZLOVÁKIA HATÁRMEGÁLLAPÍTÓ BIZOTTSÁGA BUDAPESTRE ÉRKEZETT
A szlovák kormány megbízottai hétfőn délelőtt megérkeztek Budapestre, hogy az önálló Szlovákia és Kárpátalja végleges államhatárait megállapítsák. A vegyes magyar-szlovák bizottság délután a külügyminisztérium dísztermében tartotta első tanácskozását, amelyet kedden folytatnak. A tárgyalások elé magyar részről a legnagyobb bizakodással tekintenek. A Szlovákia és Ruszinszkó között még a cseh-szlovák állam keretében megállapított határ a magyar álláspont szerint nem tekinthető államhatárnak, s ezért a magyar csapatok azt a vasútvonalat, amelyre Kárpátaljának föltétlenül szüksége van szállották meg és ezzel a magyar részről lezártnak tekintik ezt a kérdést. Azokat az eseményeket, amelyek a legutóbbi napokban a határkérdés tisztázatlansága következtében történtek, magyar részről rendkívül sajnálatosnak tartják.
Fegyverszünet
A Reuter prágai tudósítójának jelentése szerint az eperjesi szlovák haderő parancsnoka szombaton este kijelentette, hogy a szlovák és magyar csapatok között fegyverszünet jött létre.

 

A képen: Az ungvári megyeháza 1939-ben.

Forrás: Fortepan

 

Nincsenek megjegyzések: