2021. március 11., csütörtök

Elfogták Budapesten Moszkva két titkos ügynökét

(Megjelent: 8 Órai Újság, 1929.06.13.)


 


Beismerték, hogy szovjetpénzen fel akarták forgatni az ország rendjét — A moszkvai telefonközpont főnöke volt az egyik elfogott ügynök


(Saját tudósítónktól.) A főkapitányság detektívjei június 9-én az utcán letartóztatták Weisz Nándor 44 éves szovjetorosz állampolgárt, továbbá Fritscher József magántisztviselőt, egy budapesti kereskedelmi cég könyvelőjét.
Ezzel a két letartóztatással egy újabb nagyszabású kommunista propaganda legfőbb irányítói és szervezői kerültek rendőrkézre.
Weisz Nándor április 20-án érkezett Budapestre Moszkvából, ahonnan azzal az utasítással küldtek ki, hogy itt ismét szervezze meg a kommunista pártot. Évekkel ezelőtt, 1922-ben már részt vett egy budapesti szervezkedésben, de fogságba jutott, majd, mint cserefogoly került ki Moszkvába, ahol főnöke lett a telefonközpontnak és szereplő tagja Kun Béla alakulatának, a Magyar Klubnak.
Legújabb megbízatása után Weisz Bécsben dr. Krajcsi Ágostontól, a Budapesten nemrégen letartóztatott kommunistától szerezte be a szükséges információkat és a hamis útlevelet, amelynek segítségével lépte át a magyar határt. Krajcsi itt a Zsigmond utca 23. szám alatt bérelt lakást Weisz számára, aki Hajós Endre győri magántisztviselő álnév alatt jelentette be magát. Csakhamar összeköttetésbe került Fritscher Józseffel, aki visszaélve főnökei bizalmával, a cég levélpapírjait használta fel a kommunista levelezések céljaira.
A budapesti rendőrségnek már régebben tudomására jutott a legújabb szervezkedés. Hosszas megfigyelés után akkor fogták el Weiszt és Fritschert, amikor éppen kommunista ügyekről tárgyaltak az utcán.
Mindkettőt beszállították a főkapitányságra és ugyanekkor házkutatást tartottak a Zsigmond utcai lakáson, ahol nagymennyiségű gépelt utasítást, nagytömegű röpiratot, azonkívül eltüntethető titkos íráshoz szükséges vegyi anyagot, jegyzettömeget és több mint háromezer pengő készpénzt találtak, amelyet Weisz Nándor néhány nappal ezelőtt kapott Moszkvából. De megállapította a rendőrség azt is, hogy Weisz budapesti tartózkodása alatt hetenként kapott több ezer pengőt Moszkvából, hogy ezzel a pénzzel propagandairatokat nyomasson.
Úgy Weisz, mint Fritscher teljes beismerő vallomást tettek a főkapitányságon. Vallomásuk alapján előállították még Simon Jolán, 22 éves nyomdai alkalmazottat, akinek az volt a megbízatása, hogy a nők kommunista mozgalmát megszervezze. Előállították még Kiss Károly, volt asztalost, aki annak idején a Rákosi-ügyben szerepelt, amiért két és félévi fegyházra ítélték, továbbá Kocsis János foglalkozásnélküli munkást, aki a Rákosi-ügy miatt annak idején másfél évi börtönbüntetést töltött ki. Kist azért tartóztatták le, mert Weisz röpiratainak egy részét a lakásán rejtegette. Az őrizetbe vett öt kommunistát ma délután a politikai osztályról átkísérték a főkapitányság bűnügyi osztályára, ahol kihirdetik előttük a letartóztatásról szóló végzést.

 

A képen: Budapesti panoráma 1928-ból.

Forrás: Fortepan.

 

 

Nincsenek megjegyzések: