2021. március 14., vasárnap

TÖRVÉNYKEZÉS

  (Megjelent: Kárpáti Magyar Hírlap,1922.03.02.)



Tóth Jenő beregszászi jogszigorlót felmentették a kémkedés vádja alól.


Saját tudósítónktól. Ungvár, márc. 1.
Múlt év őszén elhalt Beregszászon Tóth Géza volt magyar királyi államvasúti főellenőr. Néhány napra a temetés után a hagyatéki ügyek rendezésére s a magára maradt özvegy édesanyjának látogatására hazaérkezett Jenő nevű jogszigorló fia Magyarországból. Rendes útlevele lévén, Beregszászba érkeztekor nyomban önként jelentkezett a rendőrségen, ahol megállapították, hogy az útlevél nincsen szabályszerűen kiállítva, mert nincs rajta csehszlovák visum s egyúttal Tóth Jenő legnagyobb meglepetésére tudomására adták, hogy a Csehszlovák állam ellen elkövetett államellenes bűncselekmények miatt le van tartóztatva.
A vizsgálat során kiderült, hogy Tóth Jenőt ismeretlen besúgók jelentették föl, az ungvári hadosztálybíróság pedig vádat emelt ellene állítólag a Csehszlovák állam hadereje ellen elkövetett bűntett miatt, melyet 1920. április és 1921. febr. közötti időben kémkedés által követett el, midőn még a magyar állam hadseregének kötelékébe szolgált.
Ez ügyben a végtárgyalás az ungvári hadosztály bíróság előtt f. évi febr. 27-ére volt kitűzve, melyen — a pár nap óta már vizsgálati fogságból szabadlábra helyezett vádlott ügyében reggel fél kilenctől délután négy óráig tartó izgalmas tárgyalás után — felmentő ítéletet hozott a katonai bíróság. A bizonyítás során beigazolást nyert, hogy a vádlott nem csehszlovák állampolgár, tehát nem képez terhére bűncselekményt, hogy a magyar hadseregben szolgált, arra nézve pedig, hogy kémkedést követett volna el, a vádló hatóság semmiféle positív bizonyítékot nem tudott előterjeszteni.
A felmentő ítélet jogerőre emelkedett, az ügyész sem fellebbezett.
A védelmet dr. Bartakovics Aladár ungvári ügyvéd látta el, önzetlen és fáradtságot nem kímélő buzgóságának s a főtárgyalás során kifejtett kitűnő érvelésének köszönhető, hogy sokat szenvedett magyar vérünk hosszas és keserves szenvedéseitől megszabadulhatott. A rajta esett sérelemért azonban nálunk jogorvoslatot, szenvedéseiért kártérítést ne is reméljen.

 

A képen: az ungvári nagyhíd 1915-ben.

Forrás: Magyar Nemzeti Digitális Archívum.

Nincsenek megjegyzések: