2021. január 7., csütörtök

A Petneházyak és a Rákóczy-ivadékok

 (Megjelent: 1884.02.08)                           


A „PESTI HÍRLAP“ TÁRCÁJA

(Thaly Kálmán hazai és külföldi kurucai a történelmi társulatban.)

Érdekes előadást tartott ma Thaly Kálmán a történelmi társulatban, mely nemcsak tárgyánál, de históriai értékénél fogva is lekötötte a hallgatóság figyelmét. Buda visszafoglalásának kétszáz éves fordulója közeleg. A főváros a történelmi társulat kezdeményezésére ünnepelni készül.
Kétszáz év előtt Buda falán a legelső egy kuruc kapitány volt, Petneházy Dávid.
Kétszáz év után tehát nincs mit csodálni azon, hogy a legelső, aki kész eredménnyel kirukkol és aki Petneházy Dávidról felolvasást tart Thaly Kálmán. Ő már privát szorgalomból rég megindította a gyűjtést Budavár visszafoglalásának adataira nézve. Kivált Petneházy Dávid érdekelte. Tudta, hogy Szabolcsban virágzik még jelenleg is egy Petneházy-família éspedig Petneházán, annál fogva a karácsonyi szünetek alatt megkérte Farkas Balázs képviselőtársát, ki petneházi birtokos, hogy e család levéltárát kutassa át.
E lépésnek meglepő eredménye lett. Petneházy Antal, a család seniora, mintegy száz igen becses okmányt szolgáltatott át neki. Azon kívül nyomára jött, hogy 1839-ben még kétszer annyi okmány volt a család birtokában; most tehát nyomozza Thaly az elveszett többi okmányt is. Egyébiránt más oldalról is nyomoz Petneházy-iratokat éspedig nyomában van már két egész láda okmánynak.

A ma bemutatott aktákban a budavári hős Petneházy Dávidról is több adat található. E családi levélgyűjtemény áll: 1. 25 db okmányból az 1411 évtől 1707-ig; 2. A család erdélyi ágára vonatkozó okmányokból, 50 db, a XVII. század végéről és a múlt századról; 3. 7 db terjedelmes családi perirat 1603-tól 1636-ig; 4. 6 db származékrendi táblázat 1237-től a jelenkorig. Legnevezetesebb az első 25 db. okmány, köztük Zsigmond király 1414-iki okirata, melyben Petneháza községet Szatmár megyéből Szabolcs megyébe átkebelezi; azután 1417-ből Zsigmond királynak Konstancból kelt adománylevele, melynek erejével hű udvarnokának, Petneházy Mártonnak érdemeiért (aki vele Lombardiában, Németországban, Aragóniában, Francia- és Angolországban utazott), őt és a Petneházy-család többi tagjait pallosjoggal ruházza fel.

Ugyancsak az 1417. évben kelt és az 1839-ki levéltári lajstrom szerint akkor még meglévő eredeti nemességújító címerlevele Zsigmond királynak a Petneházy-család számára. Továbbá Hunyadi Mátyás királytól 1462-ben kiadott másik nemességújító levél is említtetik. Bemutatott továbbá értekező több, részint a leleszi konvent, részint a váradi káptalan által kiállított eredeti hártya okleveleket 1425- től egész 1707-ig II. Rákóczy Ferenc leveléig. Egyik 1533-ból a temesvári hős Losonczy István és testvére Antal adománylevele Petneházy Tamás részére. Minde levelekből a család geneologiája a XIV. század végétől egész a jelenkorig szakadatlan láncolatban összeállítható, kiderül az is, hogy a budai hős Dávid melyik ágból származik. Dávid fiai gyermektelenül haltak el, csak leánya Éva (Máriássy Miklósné) után maradtak utódok, akiknek kettejét, mint ifjú apródokat II. Rákóczi Ferenc maga mellett udvarában neveltette.

Petneházy Thököly legvitézebb katonája volt. Akkor pártolt át a császáriakhoz, midőn a török Thökölyt Váradon oly csúfosan, a vendégjogot megszegve elfogatta. Ekkor a török ádáz ellensége lett, s Caraffa táborában sok hőstettet követett el. Ebből az időből érdekes I. Lipót császárnak 1686. jan. 14-én b. Mercy tábornokhoz írott s Thaly által bemutatott levele, melyben Petneházy Dávid hű szolgálatait és hősiességét különösen dicséri és számára Arad várának a töröktől lett visszafoglalásáért, saját képével vert nagy aranyéremmel díszített aranyláncot ajándékoz.
Vonatkoznak némely levelek Petneházy Istvánra is, aki Bethlen Gábor idejében jenői kapitány, Világosvár ura és híres katona volt, s akinek neje Szathmári Király Anna hosszú éveken át a halhatatlan emlékezetű Lorántffy Zsuzsanna fejedelemasszony főudvarmesternője volt. Általában az adatok eléggé mutatják a Petneházy családnak egykor nagy előkelő voltát.
Felmutatott továbbá Thaly két levelet I. Lipóttól 1687. és 1689-ből, melyben néhai Petneházy Dávid kitűnő vitézségéről dicsértetik és özvegyének Bölönyi Zsuzsannának S.-A.-Újhelyen házat, birtokot és tokaji szőlőket adományoz a király.
Thaly ezeken felül is jelenti még, hogy a gyűjtéseket és kutatásokat Petneházyt és családját illetőleg minden irányban megkezdette. Végül indítványozza, hogy mindezen bemutatott okmányok tétessenek át lemásoltatás és kivonatok készítése végett a jubileum rendezésére kiküldött bizottsághoz, s ezen bizottság intézkedjék majd a leleszi konventnél őrzött Petneházy-iratok másolatainak megszerzéséről is.

Nincsenek megjegyzések: